Posted on Posted in Hory

PP variant - Veľká Lomnická veža

Posledný júnový deň sa nám s Marošom Červienkom podarilo zopakovať legendárnu Tatranskú cestu - PP Variant, 9+ (Pochylý, Zrust) na Veľkú Lomnickú vežu. Kľúčovú dĺžka sa zadarila každému zvlášť vyliezť štýlom PP. Prvý voľný prelez tejto obrovskej strechy má na konte J. Vonderčík už v roku 1994 odvtedy má táto cesta ešte stále štatút druhej najťažšej cesty v Slovenskej časti Vysokých Tatier.
O voľný prelez PP-ečka som sa pokúšal už v roku 2013 s Martinom Krasňanským, ale chýbala tam sila. Tento rok to bolo už omnoho lepšie aj keď sme museli navštíviť Veľkú Lomnickú vežu dvakrát.
Prvá návšteva bola spoznávacia a okukávacia. Dačo sa ulomilo, dačo bolo mokré, sem tam pribudol dáky nit. Na štand sme si poučený z predchádzajúceho pokusu vzali drevenú lavičku, bez ktorej sa tam moc nedá ističovi existovať. V závere dňa prišlo na celkom slušné pokusy, ale búrka nás nekompromisne zliala zo steny.
Za 5 dní sme boli v PP-ečku znova. Všetko vymyslené, doma nazhybované, len tie chyty mohli byť aspoň také suché ako naposledy. Strecha tentokrát pustila oboch štýlom PP aj keď to miestami vypadalo dramaticky. Tatranské búrky na seba nenechali dlho čakať a už cestou z Hrebienka spadli prvé kvapky. Zvažovali sme dať ešte jednu cestu, ale nakoniec bol z toho rozumný a hlavne suchý ústup.
Obrovský pytel sa teda podaril úspešne zvesiť. Snáď bude najbližšia návšteva tých našich Tatričiek rovnako úspešná.