Dolina Argentiere – dve nové cesty

Posted on Posted in Hory, Mont Blanc Massiv

Vždy keď sme vyrazili liezť do oblasti Mont Blancu naša pozornosť sa sústredila na všetky tie najnavštevovanejše oblasti ako Aiguilles de Chamonix, Grand Capucin, Aiguille du Midi. Teraz sme sa rozhodli so Smolom navštiviť menej frekventovaný ľadovec d´Argentiere, kde okrem dvoch až troch lezeckých dvojíc pri chate d’Argentière nestretnete takmer nikoho. Náš cieľ bol jasný – prvovýstupy. V roku 2016 vyšiel nový sprievodca Mont-Blanc GRANITE – Argentiere Basin ktorý vydal François Damilano a ukázlo sa, že v tejto doline je ešte stále veľmi veľký potenciál na nové cesty.
Po super rozlezení v ceste Rêve de singe 7a, 200 m na vrchol La Vierge sme si vytipovali dve pekné a logické línie.
Ako prvú sme vyliezli novú cestu Crystal route 6c (280m) na Contrefor Charlet – Straton. Zvolili sme kvôli búrkam štýl fast and light pretože tohtoročné počasie bolo až extremne premenlivé. So sebou sem vzali len skoby, frendy a goráče. V celej ceste ostala po nás len jedna skoba v prvej dĺžke, tak sa to určite “veľmi často“ poleze. Štandy boli na vlastných friendoch. Zlanili sme speť k topánkam cestou Patagonique od dvojice Amstutz – Vogler. Už pri zlaňovaní začalo hrmieť. Rozpršalo sa až ked sme zavreli dvrere na stane a pršalo nekonečných 5 hodín. V stene chytiť niečo podobné tak by sme mali o zábavu postarané, takže dosť dobré načasovanie.
Posmelený prvým úspechom sme ďalší deň naliezli do super špárovej línie na Platau du Jardin. Novú cestu sme nazvali Červienka memory 7b, 260m. Prvé dve dĺžky sú spoločné so starou klasikou. Tento krát sme zobrali so sebou aj vrtačku. Bolo to správne rozhodnutie pretože cesta sa ukázala byť o dosť náročnejšia. V 4. dlžke za 7b sme museli osadiť dva postupové nity a v 5. dlžke za 7a+ sme osadilki tri postupove nity. Všetky štandy sú odistené dvoma nitmi. Cestu sme venovali nášmu kamarátovi Marošovi Červienkovi ktorý zostal nezvestný dňa 01.07.2018 pri pokuse o solo prelez Major route vo víchodnej stene Mont Blancu.
Naše ďalšie lezecké plány sme museli zrušiť kvôli nepriaznivej predpovedi počasia. Tak snáď nabudúce to bude aj dačo dlhšieho.
Tešíme sa na prvé opakovania.
Ondrej Húserka

 
 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.